Emlak Sektöründe Profesyonel Çalışma

Haber / Hilmi Işıkören - IŞIKÖREN DANIŞMANLIK

Emlak Sektöründe Profesyonel Çalışma
12.08.2020

Emlak işi bolluk vaat eder. Ancak kimin için?

 

Elbette herkes için değil. Kariyerini ciddi olarak planlayan, ilk üç yıl çok sıkı çalışması gerektiğinin bilincinde, eğitime açık, pazarlama ve tanıtım için sağlam bütçe ayırabilen emlak uzmanları için bolluktan yüksek pay alabilmek mümkündür, diğerleri küçük paylar alarak geçinmek zorunda kalırlar.

Ülkemizde binlerce emlakçının arasında bolluktan yüksek pay alan uzman sayısı oldukça azdır. Çünkü kariyerin ciddi olarak planlanması gerekliliği çoğu kişinin göz ardı ettiği bir şeydir. Büyük bir çoğunluk bunun nasıl yapılması gerektiğini bilmediği için diğer bir çoğunluk ise bunu gereksiz bulduğu için bu planlamayı maalesef yapmaz.

 

 

Akıllı ve programlı çalışmak emlak sektöründe çok önemli!

 

Bugün emlak’ ta beşinci ya da on ikinci yılında olmak gerçekte çok da önemli değildir. İlk üç yıl ciddi planlanmamış, sıkı bir çalışma programı yapılmamışsa, o beş ya da on iki yıl boşa geçmiş demektir. Ancak her şey de bitmiş demek değildir. Eğer kişi bunu kabul edip yeni bir üç yıllık planlama yaparak bunu disiplinli bir şekilde uygulamaya geçirirse bolluktan yüksek payı alma şansını yeniden yakalar. Üç yıllık sıkı kariyer planlamasında; sabahları spor yapmak, işe erken saatte başlamak, yemek düzenine dikkat etmek, randevu sistemiyle çalışmak, akşam geç saatlere kadar sürecek bir tempoyu rutin hale getirmek gibi adımlar vardır. Böyle bakıldığında sabah sporla başlayacak olan bir gün 7:00 ya da en geç 8:00 gibi bir saatte başlamalı, 20:00 – 21:00 gibi bir saatte bitmelidir. Bu demektir ki ilk üç yıllık kariyer planında günlük çalışma saati 12 – 14 saat civarındadır. Haftada 6 gün bu yapılmak zorundadır. Tabi bu zor bir iştir, o yüzden çoğu danışman kısa yollar arar, çok değil akıllı çalışmak lazım diyerek bu zorlu süreçten kaçınırlar. Oysa akıllı çalışmak emlak’ ta ilk üç yıl sıkı çalışmak demektir.

Dünyadaki ve ülkemizdeki çoğu başarılı emlak uzmanına sorduğunuzda, kariyerlerinin ilk üç yılını yukarda söylediğim şekilde geçirdiklerini anlatır, üç yılın sonrasında bile sıkı çalışmaya devam ettiklerini söylerler. Üç yıllık kariyerin planlaması ve iş disiplini bozulmadan sürdürülebilmesi için emlak uzmanlarının yanlarında bir de deneyimli bir mentor olması gereklidir.

 

Emlak işi ancak işin uzmanı eğitmenlerden öğrenilmeli!

 

İkinci konu eğitime açık olmaktır. Ancak bu sadece işi yaparak öğrenmeye açık olmak demek değildir. Emlak işi ancak işin uzmanı eğitmenlerden öğrenilir ve öğrenilenler uygulamaya konularak sonuç alınır. Deneyimli emlak eğitimlerinden alınacak eğitimler katılımcılar için güven yaratır, bilgiler sorgulanmaz, teşvik edici, uygulamaya koymaya motive edici olur, alınan sonuçlar işe sarılmayı güçlendirir.

 

 

Emlak girişimcilerin işidir!

 

Üçüncü konu ise bu işi yapmak için bütçeniz olması gerektiğidir. Emlak girişimcilerin işidir. Kimse size maaş ödemez, kazancınızı sizin çalışmanız belirler. Bütçenizde eğitim, pazarlama ve tanıtıma ayırmanız gereken pay yüksek olmalıdır yoksa bolluktan çok küçük pay alırsınız. Pandemi ile dönüşen dünyada teknolojinin tüm gerekliliklerini, yeniliklerini kullanmak kaçınılmazdır. Bu kaçınılmaz şeyler maliyetleri de arttırır ancak kullanılmazsa sonuçlar da şansa kalır.

İster konut ister ticari alanda çalışın yukarıda bahsettiğim şeyleri çok dikkate almalısınız. Biz 23 yıllık emlak sektörü deneyimimizle bizden destek isteyen emlak uzmanlarına hem bir mentor, hem bir eğitmen olarak yol göstermekteyiz.

 

 

Şirket sitemiz www.isikoren.com ve eğitim sitemiz www.onlineemlakakademi.com size bu konularda yardımcı olacaktır. Kolay ve mümkün yoktur. Zor ve imkansız yoktur. Zor ve mümkün vardır. Siz zor ve mümkünü seçin.

 

 

Hilmi Işıkören, Kurucu ortak

Işıkören Danışmanlık, hilmi@isikoren.com