Pandemi Sonrası Ofis Trendleri

Haber Kolektif House / Ozan Yaşar Head of Suites

Pandemi Sonrası Ofis Trendleri
12.08.2020

Post-pandemi döneminin ofis şifreleri neler?

 

COVID-19 salgını çalışma yaşamında köklü değişiklikleri beraberinde getirdi. Uzaktan çalışmaya geçiş, işin geleceği için yeni bir çağın başlangıcı olarak görülürken, şirketlerde pandemi sonrası ortaya çıkma olasılığı en yüksek ofis trendlerinin neler olduğu tartışılıyor. Sağlık ve hijyen tedbirleri kapsamında “sosyal mesafe” temeli üzerine inşa edilen yeni çalışma ve ofis kültüründe harcın ise “esneklik” olması bekleniyor. Biraz daha açmak gerekirse;

 

 

 

Bedenen değil, ruhen omuz omuza

 

Salgın ile birlikte artık tüm dünya gerçek ya da hayali sağlık risklerinin en üst seviyede farkında. Yöneticiler sağlık ve hijyeni işyeri planlamasının merkezine koyan uzun vadeli tasarım çalışmalarına hız verdiler. Yeni normalde “sosyal mesafe” ofislerin genel görünümünün göz ardı edilemez bir parçası olurken; çalışma alanlarında, sosyal alanlarda, toplantı salonlarında masalar ve sandalyeler aralanacak. Yüzeylere teması minimuma indiren ve uzaktan çalışmayı destekleyen teknolojilere yatırımlar da gün be gün artacak.

 

 

 

Esnek ofis çözümleri revaçta

Öte yandan iş hayatı gelecekte esnek çalışma ve esnek ofis çözümleri ekseninde şekillenecek. Pandeminin ilk aylarında yapılan araştırmalar her 10 çalışandan 3’ünün pandemi sonrasında uzaktan çalışmaya sıcak baktığına işaret ederken, şimdilerde ise bu oran 10’da 8’e ulaşmış durumda. Dolayısıyla hibrit çalışma sistemine giderek adapte olunan bir noktada çalışanlar gelecekte ev, merkez ofis ve evlerine yakın bir uydu ofis üçgeninde iş hayatını sürdürecek. Geleneksel ofisler yerini esnek çalışma kültürünü destekleyen yeni nesil ofislere bırakırken, kısa vadede değişen ihtiyaçlara yatırım maliyetine gerek olmadan hızlı bir şekilde karşılık verebilen, çalışan motivasyonunu ve verimliliğini artıran esnek ofis çözümlerine ilgi yoğun olacak.

Kolektif House olarak biz de tüm bu gelişmeler ışığında ideal ofis dünyasının beklentilerine yanıt veren 2 farklı eşsiz çözüm geliştirdik.

Bunlardan ilki olan Kolektif Enterprise çatısı altında istenilen adreste kurumun ihtiyaç duyduğu büyüklükteki ofisi buluyor, kurumun tercihleri doğrultusunda tasarlıyor ve tüm operasyonel süreçlerini verimli bir şekilde yönetiyoruz. Büyüme ya da tam tersine küçülme kararları alan şirketlerin ihtiyaçlarına esnek bir şekilde cevap verebildiğimiz bu çözümümüz özelinde şu ana kadar pek çok global firmayla çalıştık. Şimdi ise kurumların yeni dünyanın ofislerine yatırım yapmaksızın hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmasını sağladığımız bu segmentimizi daha da büyüteceğiz. Bir diğer kuruma özel taşınmaya hazır ofis modelimiz Kolektif Suites’i ise Kolektif ruhuyla daire ofis tercih edenler için geliştirdik. 100-300 metrekare arası alanda 5-35 kişi kapasiteli olarak tasarlanan bu çözümümüz ile kurumların özel kullanımları için tercih ettikleri lokasyonda, ihtiyaçları doğrultusunda, izole, sadece kendilerine ait bir çalışma alanını içeren ofislerini tasarlıyor ve tüm operasyonel süreçlerini yönetiyoruz. Böylece azaltılmış giderler ve artan verimlilikle şirketlerin büyümesine katkı sağlıyoruz.

 

Ozan Yaşar

Kolektif House, Head of Suites